[ad_1]
Dopriať si dokonalú chuť tresky už nie je minulosťou pre ľudí, ktorí čítajú etikety. Treska sa dá vyrobiť aj doma bez emulgátorov, zvýrazňovačov chutí a stabilizátorov. Jej chuť je na nepoznanie od tej z obchodu.
Ako malá som milovala kyslú chuť tresky. Doplnená o čerstvý chlieb či rožok bola pre mňa druhom fastfoodu. Dokonca si pamätám, ako mi pani učiteľka z nemčiny dala poznámku do žiackej, pretože som mala v zošite mastný fľak. Bola som šikovná- jedla som tresku, a pritom písala domácu úlohu. Kvác do zošita… škoda tej tresky 🙂
Treska, ktorú kúpime v plastovom tégliku, obsahuje:
- modifikovaný škrob
- viaceré éčka
- konzervant
- ryžovú múku
Na samotnom názve je napísané, že je to treska v majozéne. Tej pre zloženie nehodlujem. Skrátka, mojej kedysi milovanej verzii úpravy ryby sa teraz vyhýbam.
Veľmi dlho som ju nemala, hádam aj 18 rokov. V obchode pri nákupe mi padli na ňu oči a hneď som pocítila na jazyku jemné kyslenie, ktoré spôsobila s každým sústom. Obrovitánsku chuť som na ňu dostala.
Preto prišla na rad moja “úchylka”- urobiť to doma z lepších, kvalitných surovín.
Už som tak urobila nutellu, horalky, lučinu, či grilážové kocky. Na webe mám i ďalšie moje obľúbené verzie jedál.
Tresku som volila naschváľ čerstvú, aby bola bez glazúry. Filet však odporúčam skontrolovať, pretože aj v ňom sú častokrát ešte kosti a našla som teda riadne veľké.
Namiesto majonézy som pridala kyslú smotanu. S octom som mala trochu dilemu. Ak by som siahla po jablčnom, už by bola finálna chuť tresky poznačená. Dala som klasický ocot, no keď si tresku urobím nabudúce, skúsim umeocot, či nejakú kvalitnejšiu verziu klasického octa (alebo mi napíšte, ktorý ste pridali vy a sedel vám tam).
Celkovo je recept nenáročný. To, čo je z neho nanevydržanie, je čakanie. Totižto, ako som tresku urobila, chcela som ju hneď jesť, ale už som bola najedená, dala som si teda len kúsok. Schovala som do chladničky, že si dám na ďalší deň.
Taká odležaná bola úplne bombová. Chute sa prepojili a vyčarili chuť úplne rovnakej tresky, ako som si kupovala kedysi.
Nie je o čom. Už mám recept, ktorý mi zabezpečí, že vždy, keď budem mať chuť na tresku, nemusím už len snívať 🙂
*DOMÁCA TRESKA*
Pre 3 – 4 dospelákov potrebujeme:
1 filet čerstvej tresky (váhou asi 300 – 400 g)
1 mrkvu
2 väčšie kyslé uhroky (zavárané)
1 stredne veľkú cibuľu
1 téglik kyslej smotany
1 – 2 PL plnotučnej horčice
2 bobkové listy
ocot podľa chuti
vodu z uhoriek
soľ podľa chuti
2 – 3 ks nového čierneho korenia
Do vyššieho hrnca si napustíme vodu. Dáme do nej variť mrkvu s bobkovým listom, trochou soli a korením domäkka.
Ako sa mrkva varí, skontrolujeme si tresku, či v nej nájdeme ešte nejaké kosti.
Keď je mrkva mäkká, pridáme k nej filet a pár minút ešte varíme, len čo sa ryba uvarí. Ide to rýchlo.
Vodu z hrnca zlejeme, filet s mrkvou necháme chvíľu schladiť. Odstránime korenie a bobkáč.
Cibuľu si očistíme, nakrájame nadrobno. Uhorku si tiež nakrájame. Uľahčíme tak mixéru robotu a odvedie potom lepšiu prácu.
Do misky dáme uvarenú tresku s mrkvou, pridáme pripravenú cibuľu s uhorkou, pridáme kyslú smotanu s 1 PL horčice a rozmixujeme tyčovým mixérom.
Premiešame lyžicou a teraz dôležité- ochutnať. Podľa našej chute po lyžiciach pridávame ocot, soľ, horčicu. Pre šmrnc vlejeme do zmesi kúsok uhorkovej vody.
Všetko premiešame a keď máme našu požadovanú slanosť a kyslosť, misku prekryjeme a dáme do chladničky, aby si chute spolu potriasli ruky a vytvorili ódu na domácu tresku.
Treska chutí výborne, nevidno v nej rozdiel s kupovanou. Geniálna s chlebom ako nostalgia na dávne časy 🙂
Dobrú chuť!