5 vecí, na ktoré dbaj pri zakladaní kvásku

[ad_1]

Rozhodli ste sa kváskovať a chcete si vypestovať svoj vlastný kvások? Skvelé rozhodnutie! Kvások vypestovaný od piky u vás doma je najlepší, s vašou mikrobiotou. No zároveň je to najnáročnejší spôsob, ako začať kváskovať. Nenechajte sa odradiť. V tomto článku nájdete užitočné informácie o pestovaní kvásku. Dozviete sa 5 dôležitých vecí, na ktoré sa oplatí dávať pozor, keď zakladáte kvások.

Zakladanie kvásku

Naty ražný kvások

Najdlhší, najzložitejší, ale za to najlepší spôsob, ako začať kváskovať, je vypestovať si svoj vlastný kvások. Má totiž od začiatku vašu domácu mikrobiotu, vzniká u vás doma. To je silný predpoklad, že kvások bude silný a v ceste bude správne pracovať.

Nie každému sa podarí kvások vypestovať. Založenie kvásku trvá viac dní (od 5 do 14 dní) a nie vždy sa podarí baktérie v kvásku správne zobudiť, posilniť a namnožiť do potrebného množstva. Je prirodzené, že s neúspešným pokusom sa dostaví sklamanie a človeku sa už nechce proces odznova opakovať. Od kváskovania upúšťa a svoj chlieb neskúsi upiecť. To by bola veľká škoda! Kváskovanie je totiž skvelé zažiť v jeho jednoduchosti.

Neúspech nech nikoho neodradí. Čaro kváskovania sa oplatí zažiť.

TIP: Nedarí sa vám vypestovať kvások? Nemáte na zakladanie kvásku čas? Kváskujte hneď bez zakladania kvásku. Kvások získajte od Naty. Živý, silný, aktívny kvások, ktorý Naty má vyše 10 rokov. Ražný, pšeničný, ryžový kvások od Naty je pre vás dostupný tu v eshope.

kvások
živý ražný kvások

5 dôležitých vecí, na ktoré si dajte pozor, ak zakladáte kvások:

 1. Minimálna doba spotreby múky– Kvások potrebuje múky čerstvé, enzymaticky “živé”, inak sa baktérie nevedia správne rásť a množiť sa. Múky po dátume minimálnej spotreby nepoužívajte s kváskom. Pridajte ich do receptu s práškom do pečiva, droždím či jedlou sódou.
 2. Jablko prvé dni v kvásku– Jablko je veľmi prínosná pomôcka na navodenie správneho pH v kvásku. Práve prvé dni, keď sa baktérie prebúdzajú, pomáha jablko okysliť prostredie a prebudiť tie správne baktérie, ktoré v kvásku chceme.
  >> Ako to urobiť? Jablko nakrájajte na 6 mesiačikov bez jadrovníka. Použite 2 mesiačiky, ktoré prekrojíte na dva rovnaké kúsky. Teda do kvásku v prvý deň pri zakladaní pridajte 4 väčšie kúsky jablka. Jablko v kvásku počas prvých 3 dní len premiešavajte, nerozbíjajte ho.
  TIP: Jablko nech je najlepšie v bio kvalite, vtedy nechajte na jablku aj šupku. Ak to nie je možné, jablko najprv ošúpte a použite do kvásku len dužinu.

  Kváskovanie s Naty je jednoduché
  Kvások

 3. Konzistencia kvásku– môže sa stať vplyvom práce enzýmov, teploty a i ďalších faktorov, že vám kvások počas pestovania postupne zredne a vy nebudete vidieť bublinky. Preto ak badáte, že kvások je riedky, zahustite ho. Jednoducho uberte z množstva vody pri kŕmení.
  Príklad: Kvások krmíte za normálnych okolností 30 g múky a 30 g vody. Nakŕmte ho 30g múky a 10 g vody. Je možné, že tento zahustený pomer zopakujete ešte 1-2x. Riaďte sa pohľadom- kvások musí byť hustejší, aby boli bublinky pekne vidieť.
 4. Keď kvások klesá- Ak sa vám stane, že kvások do ďalšieho kŕmenia klesá (vidno to podľa zašpinených stien pohára), kvásku je teplo a pracuje rýchlejšie. Nie je to žiadna chyba. Rýchlosť kvasenia je daná teplotou okolia. Ak kvások pracuje rýchlejšie, zmeňte kŕmenie z 1x denne na 2x denne. Kvások tým podporíte, a zároveň ho budete mať aj skôr vypestovaný.
 5. Pleseň- Niekedy sa môže stať, že sa v kvásku uchytí pleseň. Dôvodov môže byť viacero- špinavý pohár, choroba niektorého člena domácnosti, kontaminácia múky, vody…. V prípade, že zbadáte v kvásku pleseň, je potrebné ho celý vyhodiť a začať odznova, alebo si nechať poslať vypestovaný kvások od Naty.
kváskuj s Naty jednoducho, úspešne a s radosťou
kvások a Naty

Spolu to zvládneme

Samozrejme, sú aj ďalšie faktory, ktoré na zakladanie kvásku vplývajú- priame slnečné žiarenie, teplota, vlhkosť… Podrobné informácie pokope nájdete v knihe Kváskovanie, ktorá je podrobným sprievodcom domácich pekárov v kváskovaní.

Nech cesta je cieľ. Ak sa vám nedarí, nie ste si istí, či pestovanie kvásku prebieha správne, napíšte mi mail. Priložte najlepšie aj fotografie kvásku- pozrieme sa na to spoločne. 🙂

káva
káva

Nech to pečie, nech to kváskuje.

Naty,
revolucionár kváskovania na Slovensku
pekár s úplnou certifikáciou

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)

Summary

5 vecí, na ktoré dbaj pri zakladaní kvásku

Article Name

5 vecí, na ktoré dbaj pri zakladaní kvásku

Description

Naty prezrádza 5 dôležitých vecí, na ktoré sa oplatí dbať pri zakladaní kvásku.

Author

Naty Žúreková Štefková

Publisher Name

Chuť od Naty

Publisher Logo

[ad_2]

Zdroj zo stránky https://chutodnaty.sk/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *