[ad_1]
Pýta sa vám niečo malé do ruky k telke, k vínu, či pre návštevu niečo malé len tak na ujedanie? Tvarohové mini pagáčiky je recept, ktorý ste hľadali! Spĺňa všetky kritériá na označenie “samojedky”. Sú skvelé, nadýchané, krehké, len tak raz do pusy, nie je z nich bordel a príprava je gombička. Nielen na Vianoce, Silvester, ale celoročne sú mňamka, ktorú si obľúbia malí aj veľkí.
Rôzne situácie, ktoré majú niečo spoločné
Poznáte to. Má prísť návšteva a vy by ste dali radi niečo na stôl, len tak malé, aby sa nikto neostýchal. Také, čo by neprerušilo tok rozprávania sa, lebo teraz sa degustuje.
Alebo iný príklad- chlapi si naplánujú spoločnú jazdu. Pivo, dobrá nálada a k tomu niečo na zajedanie. Jj, pivo si to pýta, pretože má extrémne vysoký glykemický index, a preto vyvoláva v nás potrebu niečo po ňom jesť. A tak chcete, aby tí chlapi mali aspoň niečo kvalitné, keď už.
A čo ženy? Konečne sa stretli, odovzdali deti mužom a naplánovali si skvelý večer s vínom v ruke a hodlajú rozobrať všetky témy sveta. K tomu predsa patrí niečo šik, chutné, nenápadné, zdravé, domáce, no nie? A nech to neprispeje k pocitu, že zas mi rastie zadok!
Večer pri telke a predstava je jasná: dobrá komédia a sem – tam si niečo dzobnúť (o správnosti teraz nejdem, to môžeme inokedy:) )
A Silvester? Tam sa pýta stôl plný malých, drobných lakociniek rôznych chutí.
Koľko rôznych situácii a majú jedno spoločné, že? – niečo malé na zajedanie. Nič sýte, veď to nie je jedlo, ale tak na doplnenie chute, poškádlenie chuťových pohárikov, spríjemnenie si okamihu.
TIP: Nahraďte v obľúbenom ceste 10% múky celozrnnou múkou. Zvýšite tak nutričnú hodnotu jedla bez výraznej zmeny chute.
Vyhráva zdravý sedliacky rozum
V tomto sa držím sedliackeho rozumu- čím viac si to budeme zakazovať, tým viac nás to bude lákať, až nám hrozí, že zvolíme tú najnešťastnejšiu verziu. Preto ak to má byť, nech je to teda kvalitou najlepšie, ako sa len dá.
Na tento štýl som urobila tvarohové mini pagáčiky. Mojím cieľom bolo vymeniť chipsy a rôzne krekry zo stola počas Silvestra. Nie nútene, ale chcene. Nech je zábava veľká, prirodzená a úplná.
Silvester- prečo? Ako? Takto u nás, takto vo svete
Aj vy robíte kapustnicu, pripíjate si a ste so známymi? Kedysi sa lialo aj olovo, vytešovali sme sa z prskaviek alebo sa piekla kačka. Teda aspoň u nás. 🙂
Ale sú krajiny, ktoré na extravagantnosti nešetria.
V Maďarsku na Silvestra pália Jacka Strawa- znak všetkého zlého, čo sa v roku udialo. Zásadne nejedia rybu, lebo by im odplávalo šťastie.
V Talianku si šplhnú ľudia zapaľovaním petárt, lebo to vraj odplaší zlo. Ich živý temperament sa ukáže aj v tento deň- oblečú sa velico nóbl a tancujú v uliciach.
Alebo sa zbavia všetkého starého. Doslovne. V tento deň vyhadzujú von z okna oblečenie, riad alebo aj nábytok. – to je, čo?:)
Rakúsko sa mení na Silvester na miesto samých prasiat. Nie prenesene, naozaj. 🙂 Sú všade. Vyrábajú ich z karamelu, perníku, marcipánu, čokolády…a po polnoci sa ponúkajú bravčovou hlavou. Lebo to pre nich znamená tučný-šťastný nový rok.
Španieli sa snažia s každým úderom zvonov prehltnúť bobuľu hrozna (12 bobúľ za 12 sekúnd? Pomoc!), Nóri sú zasa skôr utiahnutí, slávia ho v kruhu najbližších a v ryžovom pudingu hľadajú skrytú mandľu, aby mali počas nového roka šťastie. V Poľsku usporadúvajú bály.
Prečo je Silvester práve Silvester? Prečo nie iné meno?
Toto mužské meno znamená lesný, muž z lesa. A meniny má nie náhodou 31.12. V tento deň roku 335 zomrel pápež Silvester I.
Je to posledný deň Gregoriánskeho roka. Takže keby sa pápež Silvester volal inak, tak by sme Nový rok vítali asi pod iným názvom. 🙂
Tvarohové minipagáčiky
Vždy sa mi vráti rovnaká odozva- sú báječné. Aj tí, ktorí sa vyhýbajú tvarohu, si pochvaľujú. Také malé, nevinné, vkusné, len tak do ruky. Mňamky tvarohové minipagáčiky.
Deti sa tešia od začiatku ich prípravy. Vytiahneme vtedy maličké vykrajovačky a ony sa môžu vyšantiť pri vykrajovaní. Čím menšie, tým viac kúskov a to sa im ráta. Každý si urobí svoj plech so svojim posypom.
Keby existovala bezlaktózová bryndza, vyskúšala by som tvaroh vymeniť za bryndzu. Ale môjmu bezlaktózovému hrdinovi by som to nemohla urobiť. Stále zisťuje, kedy ich zas pre neho upečiem.
Ak skúsite vy, dajte mi vedieť. Určite to bude chuťová tutovka. 🙂
Ak teda hľadáte inšpiráciu, čo slané mať na stole pre vyváženie sladkej ponuky vianočného a silvestrovského stola– tadááááá! Tvarohové mini pagáčiky sú skvelá voľba!
***MOJE POZNÁMKY K RECEPTU TVAROHOVÉ MINI PAGÁČIKY***
- S múkou sa hrám- niekedy 50 g nahradím celozrnnou pre väčšie nutričné benefity. V minule som bola taká unavená, že sa mi v hlave poplietli recepty a dala som len celozrnnú múku. A boli úplne skvelé. Chutili nám veľmi. Zasa iný chuťový vnem.
- Ja som doma použila delaktózované podoby- tvaroh, maslo, kyslú smotanu. Ale funguje to aj s klasickými laktózovými produktami (mám odskúšané).
- Ak nekváskujete, vynechajte kvások a oddych cesta na linke. Namiesto kvásku dajte 1/2 PDP. Inak to celé funguje rovnako.
- Veľkosť závisí od vás. Čím sú menšie, tým sú chutnejšie. ale prácnejšie na vykrajovanie. Deti však túto prácu milujú. 🙂
- Hrúbku cesta si zvoľte podľa seba- tenšie sú chrumkavejšie, hrubšie mäkšie.
- Z uvedeného množstva výjdu plné 2 veľké plechy. Urobte pokojne 2itú dávku- zjedia sa hneď. 🙂
***TVAROHOVÉ MINI PAGÁČIKY***
Na cesto potrebujeme:
200 g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie (žltý obal) kúpite aj TU.
110 g masla
125 g hrudkového tvarohu
2 PL kyslej smotany
1 žĺtok
0,5 – 1 ČL soli
1 PL materského kvásku
Na dokončenie potrebujeme:
vajce na potretie, celú rascu, biely a čierny sezam, hrubozrnnú soľ…- na posypanie
POSTUP:
Veľmi nenáročný a jednoduchý postup. Suroviny navážime do misky v poradí, ako sú uvedené v postupe vyššie. Rukou poriadne postláčame a zmiešame na homogénne cesto.
Misku s cestom prekryjeme tanierom či hocičím iným neprievzdušným, čo máme po ruke, aby cesto neobschlo a necháme stáť na linke cca 2 hodiny. Následne dáme na 30 minút do chladničky, aby sa s cestom dobre pracovalo.
Alebo pokojne na celú noc, len potom nechajme cesto trochu povoliť, aby sa lepšie vaľkalo.
Pracovnú dosku mierne pomúčime hladkou múkou a cesto rozvaľkáme na hrúbku 4 – 7 mm. Tenšie budú skôr chrumkavejšie, hrubšie zasa mäkšie- kto ako má rád.
My robíme pol na pol a potom je vlk sýty aj ovca celá. 🙂
Z cesta vykrajujeme malé kolieska, srdiečka, kvietky…a ukladáme na plech a papierom na pečenie trochu od seba. Pri pečení sa trochu zväčšia, treba s tým rátať.
Tvarohové mini pagáčiky potrieme vajíčkom, posypeme podľa našej chuti a dáme piecť do rozohriatej rúry na 220’C cca 10 – 15 minút. Upečené sú zlatisté na povrchu. To je najlepší znak, kedy majú ísť z rúry von.
Aj také ešte teplé “jsou boží”. Oplatí sa vyskúšať. 🙂
Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem. 🙂
TIP: Ponúknite sa na slaným lineckým pečivom. To vám bude extra chutiť. 🙂 Ak vás honí mlsná, expresná mňamka plná chute detstva v podobe BB pudingu, ale po domácky a bez nevarenia Čokoládový puding z avokáda.
Tvarohové mini pagáčiky
Naty
Naty Žúreková Štefková
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating