[ad_1]
Plno kokosu a jemná vôňa po rume ukrytá pod čokoládou. Tiež ste sa radovali, keď vám pani predavačka podávala margotku, lebo vám ju dovolili dospeláci kúpiť? Margotka, tá slastná mlska. Dlhé roky som ju nemala. Skúsila som ju urobiť doma. Keď mi všetci vraveli, že “veď to je ona!”, ponúkam aj vám- dáte si? Nepečená margodka. 🙂
Na rande
No ono vlastne… u mňa to bolo trochu iné. Ako malá som bola vysadená na sladké. Bola som asi najväčší maškrník. Mne snáď v žilách aj čokoláda namiesto krvi kolovala. 🙂
Nad jahodovú milku nebolo nič na svete. Ale keď nič iné nebolo, tak som aj horalku vedela zjesť (asi som jediná, ktorej horalka nejde “na strunu”).
Keď som sa zoznámila so svojím teraz už mužom, jedno z prvých zistení o ňom bolo, že má rád kokosové mlsky. Hlavne bounty a margot.
Ako to už v študentských časoch býva, veľa peniažkov som nemala, no keď som ušetrila haliere (vtedy ešte), odkladala som ich, aby som mu potom kúpila ako darček jeho margotku. On ma ako hrdina po celom týždni pozval na radne do reštaurácie na večeru a ja som mu priniesla jeho mňamku.
Ha-ha, spomínam si, ako sa rozlýval nad tým, že najväčšia slasť by bola, keby si celú margotku natlačil naraz do pusy.
V tomto sme to vždy mali rozdielne.
On chcel vždy natlačiť do úst celú čokoládu naraz a ja zasa dala kúsok do úst a nechala rozplývať na jazyku. Nemajte strach, aj tak som ju zjedla celú. 🙂
Koniec laktózy
Ako prišla pred pár rokmi naša nová éra stravovania kvôli jeho laktózovej intolerancii, veľa sme museli v strave zmeniť, vyradiť. A margotka bola medzi nimi.
Za ňou fakt smútil. Viaceré dobroty som postupne vyrobila bez laktózy doma, aby som mu vynahradila, čo mu chýbalo a mal rád. Napríklad taká marlenka. Alebo zmrzlina! A moravské koláče či makové záviny som mu robila s vodou, nie s mliekom a sú vždy top- tento recept.
Ale tá margotka… nevedela som sa k nej akosi “prekopať”. Stále som to odkladala. Až jedného dňa som sedela v kresle a premýšľala, čo dobré si urobiť. Bola som doma s deťmi, on v práci, úplne si to pamätám. 🙂
Tamarka mi pomáhala a nejako sme dačo posplietali. Dala som to čudo do chladničky a išli sme sa chystať spať.
Prišiel až v noci, keď sme spali a ja som ráno pri pohľade do chladničky hneď zistila, že už koštoval. 🙂
Nevravela som nič, čakala som, či začne on a veruže aj začal- vraj čo je to v chladničke? Odkiaľ máme margotku? Len som podotkla, že či si je istý, že to môže jesť, čo ak je tam laktóza… Takto v noci vyžierať sladké. A potom som to nevydržala a začala sa smiať.
Jasné, že tam nebola laktóza a to čudo sa nám s Tamčou fakt podarilo ako margotka. 🙂 Ešte párkrát som to čudo zopakovala, aby som si doladila pomery surovín a, samozrejme, aj si pochutnala na fakt veľkej dobrote. 🙂
Ku podivu… chutí mi veľmi. Tá rozplývajúca sa horká čokoláda rozvíja exotické teplo kokosu. Do toho vôňa škorice, klinčeka a rumu ako u starenky… Zatvorím oči, nadýchnem sa pomaly a cítim, ako sa mi margodka rozplýva na jazyku. Stačí kúsok a celé Ja je spokojnejšie.
Moje poznámky k receptu Margodka
- Piškóty používam, aké mám doma momentálne. Klasické, alebo savoyardi (tie dlhé). Skúste oboje, ktoré vám tam budú viac pasovať.
- Kokos je lepší mletý najemno. Lebo sú viaceré druhy. Čím hrubšie mletý, tým zrnitejšia štruktúra. Nevadilo by to veľmi, len si potom dávajte pozor, aby nebolo cesto mrvivé. Potom sa rozpadáva a nedá sa obaľovať v čokoláde.
- Orechy– dávam mandle, lebo u nás je na ostatné orechy alergia. Keď sa dá, vyhýbam sa im. Ak nemáte problém s orechami, dajte vlašské mleté- to bude top na chuť aj konzistenciu cesta.
- Klinček odporúčam nevynechať. To je tam to kúzlo, že to je ona! Chutí to tak!
- Med je dobrý tekutý, aby správne zlepil suché suroviny.
- Tuk– ak máte kokosový olej, dajte ten. Margodka bude echt kokosová. Dá sa aj obyčko olej (najlepší hroznový, lebo je bez vône a výraznej chuti), ale môžete aj maslo rozpustené použiť (pozor na laktózu)
- Rozvaľkané cesto na margodku krájame na menšie časti. Čím väčšie kúsky sú, tým sú náchylnejšie na zlomenie. A zároveň, je dosť sýta, netreba veľké kúsky:)
***MARGODKA***
Potrebujeme:
100 g piškótov
150 g strúhaného kokosu (v bio kvalite dostupný TU)
100 g mletých mandlí
1/2 ČL mletej škorice
6 ks podrvených klinčekov v mažiari
2 PL rumu (alebo 1 PL rumovej esencie)
3 PL medu
140 g tuku (viď poznámky vyššie)
– 2 – 3 PL vody, ak by bola zmes príliš suchá
+ na obaľovanie: 150 – 200 g horkej čokolády, 1 PL tuku
POSTUP:
Piškoty rozmixujeme na “piesok”. Najlepšie to ide v mixéry s nožom v tvare “S”. Pridáme kokos, mleté mandle a v mixéri ešte rozmixujeme. Čím jemnejšia konzistencia bude, tým bude plnka lahodnejšia.
Pridáme škoricu, klinčeky, opäť premiešame a nakoniec dáme tekuté suroviny- rum (alebo esenciu), med a tuk.
Zmiešame a vytvoríme vlhkú zmes, ktorá síce drží spolu, keď ju v dlani stlačíme, ale po chvíľke sa rozpadne. Je to v poriadku, suroviny ešte nenasiakli vlhkosť. Ak by sme cítili, že zmes je suchá, veľmi mrvivá, pridáme vodu.
Zmes uložíme do misky a dáme do chladničky stuhnúť na 30 – 60 minút.
Následne zmes vyvaľkáme medzi dvoma papiermi na pečenie na hrúbku 2 cm.
Plát cesta uložíme na nejakú podložku, vrchný papier odstránime a prenesieme do mrazničky na 30 minút, aby sa cesto dobre krájalo bez mrvenia.
Zatiaľ nad parou rozpustíme čokoládu s tukom.
Vytiahneme z mrazničky a cesto rozkrájame na 20 – 25 častí (alebo podľa seba).
TIP: Radšej volíme menšiu veľkosť. Čím je margodka väčšia, tým má tendenciu sa lámať. A zároveň, je sladká. Radšej dva menšie kúsky, ako jeden veľký. 🙂
Jednotlivé kúsky obalíme v čokoláde. Najprv z jednej strany a uložíme na mriežku. Tým, že cesto je chladné z mrazničky, čokoláda tuhne vcelku rýchlo.
Potom obalíme z druhej strany.
Hotové margodky dáme do chladničky aspoň na 4 hodiny. Najlepšiu chuť majú na druhý deň, keď si cesto “sadne” čokoláda poriadne stuhne a chute sa prepoja.
Žiaden strach o figúru- sú to piškóty s kokosom a medom v troche čokolády. 🙂
Dobrú chuť!
TIP: Ak milujete kokos, nepečená kokosová roláda vás uchváti. 🙂
POZN.: Kvalitné suroviny, ktoré používam aj ja na prípravu tohoto dezertu- kokos, olej, škorica, čokoláda…, nakúpite u mňa v eshope.
Margodka
Naty
Naty Žúreková Štefková
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
[ad_2]
Zdroj zo stránky https://chutodnaty.sk/category/dezerty